Inteligentní elektroinstalace

Přínosy pro uživatele

Stiskem jediného tlačítka snímače jste schopni ovládat osvětlení, vytápění, žaluzie, klimatizaci, zavlažování a elektrické spotřebiče v celém domě najednou či jakkoli provázaně dle Vašich požadavků. Stačí naprogramovat jediný snímač nebo dálkový ovladač. Všechny prvky napojené na elektroinstalaci lze ovládat centrálně, po místnostech a samozřejmě i naprosto individuálně.

Situace, kdy se uživatelem zvolené činnosti vykonávají zcela automaticky je lákavá. Proč si tedy nedopřát takový komfort? K tomu dodejme ovládání prostřednictvím IR dálkového ovladače, a také ovládání hlasem. INELS je stále v pozoru a řídí běh domácnosti podle nastaveného programu. Zajišťuje optimální regulaci vytápění místností, osvětlení, ovládání venkovních rolet, zavlažování zahrady, a to v závislosti na čase, na teplotě, okolním osvětlení nebo počasí.

  • Představme si dvě situace, a to když odcházíme z domu a vracíme se zpět. Při našem odchodu se stiskem odchodového tlačítka vypnou všechny světla, zatáhnou se žaluzie a vytápění se přepne do úsporného režimu. A naopak, po příchodu domů se po otevření garážové brány rozsvítí světlo při klávesnici zabezpečovacího systému, a po zadání kódu se vytápění přepne do komfortního režimu, zapne se naše oblíbená hudba, nebo se začne ohřívat jídlo předem připravené v troubě.

Spínání a regulace osvětlení

Vytvořte si vlastní světelné scény pro každou místnost a denní dobu nebo činnost, kterou chcete vykonávat. Svítí se vždy tam, kde se nacházíte, a v takové intenzitě, jakou potřebujete. Ty mohou být obsluhovány například přes dálková IR ovládání, PC, přes tlačítka apd. s možností různého stupně vizualizací.

Stmívání a nejmodernější metody řízení světla v závislosti na předvolených světelných a dramaturgických scénách. Tento trend již několik let zasahuje také do domácností, to co se dříve zdálo spíše velmi luxusním, může dnes představovat pouze mírně zvýšené náklady na elektroinstalaci, ale zároveň úspory za energie a vysokou míru komfortu nádechu modernosti a bezpečnosti.

 

Vytápění a klimatizace

Nejvíce energie a tím i peněz je vynakládáno na topení.

K tomu, aby jste se doma cítili opravdu dobře a příjemně, patří i vytápění a klimatizace. Inteligentní elektroinstalace umožňuje nastavovat rozdílné teploty v jednotlivých místnostech domu. Je přirozené, že v ložnici nemusí být příliš teplo, naopak v koupelně by bylo vítané. Na chodbách si někdo nepřeje topit vůbec a v další místnosti, například v obývacím pokoji, by chtěl teplo při sledování oblíbeného pořadu. Díky systému INELS můžete mít doma teploty v jednotlivých místnostech rozdílné - přesně dle Vašich přání, a díky tomu budete mít doma nejen příjemně, ale ušetříte i náklady za vytápění.

Termostaty komunikují s hlavicemi, která regulují tělesa a také reagují např. na otevřené okno. Užijte si pohodlí, hlavice již Vaše ruce nepotřebují.

Systém inteligentní elektroinstalace se mimo jiné projeví i v úspoře energií. Je-li v budově efektivním způsobem řízeno vytápění, lze dosáhnout energetických úspor až 30%, což zcela určitě není zanedbatelné číslo. Systém INELS za Vás umí vypnout spotřebiče, a také je zapnout na přesně stanovenou dobu. Neplýtvá energiemi a dokáže je využívat efektivněji.

 

Ovládání rolet, markýz a vrat

Těšte se na příjemné ranní vstávání, kdy Vás probudí sluneční paprsky. Rolety se automaticky stáhnou v nastavený čas nebo se s příchodem soumraku opět vysunou. Na celém domě nahoru nebo dolů. Již žádné obíhání jednotlivých místností. Pusťte sluníčko domů tak, jak potřebujete.

 

Střežení

Chcete ochránit majetek, být informováni o tom co se právě u Vás doma děje?

Systém INELS je jedním z řešením.  Součástí iNELS je zabezpečovací systém s vlastní klávesnicí a přenosem událostí po GSM síti.. Je uzpůsoben tak aby využil dostupných nebo přídavných prvků systému a informoval o možných příčinách hrozících nebezpečí, ať již pomocí GSM brány a krátkých textových zpráv SMS, či připojením k internetu. Senzory lze zároveň využít i pro jiné funkce, než jen zabezpečení – např. podle senzoru přítomnosti  lze ovládat osvětlení  a nebo podle senzoru otevření okna např. vypnout klimatizaci.

Součástí  iNELS  je i kamerový systém se záznamem. Příchod Vašich dětí ze školy můžete mít  dokonale pod kontrolou  od otevření dveří čipovou kartou, odjištění alarmu, sledování pohybu až po obrázek z kamery.

Vzhledem k uživateli a rozmanitosti objektu, jsou požadavky jiné na úroveň a spolehlivost signalizace, a každý systém po konzultaci s techniky bývá navrhován individuálně. Systémy ochrany se skládají z prvků, ovládání bývá řešeno klávesnicí, či jinými uživatelskými vstupními jednotkami např. biometricky. Objekt bývá rozdělen do zón, dle typů. Alarm a upozornění na nebezpečnou situaci může být vyhlášen tiše, či souběžně s výstražnou sirénou lokálně v objektu.

 

 

Možnosti ovládání

Tlačítkové spínače

  • Na tlačítkové spínače je člověk zvyklý ze standardní instalace, jedná se o základní způsob ovládání. Tlačítkový spínač ale nemusí ovládat pouze jedno světlo, jediným stiskem tlačítkového snímače můžete ovládat nadefinované osvětlení, vytápění, žaluzie a mnoho dalších spotřebičů podle Vašeho přání. Samozřejmě, že i to jedno jediné světlo můžete zapínat, tak jak jste zvyklí.
  • Pro větší komfort lze využít i ruční dálkový ovládač, se kterým dokážete systém ovládat z pohodlí Vašeho křesla podobně jako ovládáte hi-fi techniku.
  • V případě dodatečné instalace lze využít i bezdrátový rádiový systém RF-Control (spínače/vysílače/přijímače/zabezpečení) pro ovládání spotřebičů a celého systému INELS s jednoduchou instalací a životnosti baterií cca 3-5 let.

 

Internet, tablety, chytré telefony, PC

Chcete mít kdekoli přehled o stavu domu, či bytu? V práci, v zahraničí? Díky propojení systému INELS s Vaším počítačem získáte okamžitý přehled o všech spotřebičích v domácnosti. Vidíte, kde svítí světlo, jaká je teplota v jednotlivých místnostech, nebo můžete sledovat dokonce i pohyb osob v domě. Systém můžete ovládat přes internet nebo PDA, a to z kteréhokoliv místa na světě.

Díky možnosti vizualizovat vybrané funkce na PC, notebooku, PDA či dotykovém displeji, může uživatel v reálném čase sledovat a ovládat aplikaci prostřednictvím mobilního telefonu, lokálně nebo vzdáleně prostřednictvím internetu. Integrovaný zabezpečovací systém hlídá nejen pohyb v místnostech, rozbití skla, či vloupání, ale mnohem více - chytrý dům dokáže ochránit i Váš majetek a v případě nouze Vás informuje o všem, co se ve Vaší domácnosti právě odehrává a některé úkony zvládne i sám.

 

Jak to vlastně funguje

Základ pro ovládání elektroinstalace je dvoudrátová sběrnice, prostřednictvím které jsou propojeny všechny senzory (vypínače, tlačítka, teplotní a jiná čidla) a aktory (spínače světel a vytápění, stmívače, žaluzie) do centrální jednotky. Prostřednictvím centrální jednotky a PC se následně funkce aktorů/senzorů konfigurují a tím se určuje i fungování celé instalace. Tyto funkce jsou velmi variabilní a lze je také v budoucnosti kdykoliv měnit. Centrální jednotka je propojena do sítě ethernet, což je také komunikační kanál pro zařízení iMM.

 


 

 

 

iMM – je sloučením inteligentní elektroinstalace a funkcí multimédií do jednoho systému. Přes audiozónu  nebo videozónu  si přehráváte nejen svá oblíbená média (fotky, obrázky, hudbu, rádia, filmy či video), ale ovládáte také elektroinstalaci – tzn. vše, co máte připojeno do systému. Nespornou výhodou iMM je centrální úložiště dat a jejich sdílení pro všechny zóny. Nemusíte se tak trápit poškozeným CD/DVD a nebo tím, kde ho zrovna máte. Fotky z dovolené jsou během chvilky k dispozici všem videozónám a už je nikdy neztratíte.

 

Jaké funkce Vám iMM nabízí?

Fotky – z fotek a obrázků je možné si vytvořit vlastní prezentaci a spustit si ji zatímco si např. přehráváte hudbu na pozadí.

Hudba – zde je možné seřadit si interprety, alba, songy a vytvořit vlastní seznamy (playlisty) a přehrávat ve videozonách a audiozónách.

Film –  lze přehrávat filmy, získávat hodnocení a on-line informace k filmům. Podpora FullHD rozlišení a titulků.

Televize – prostřednictvím satelitního přijímače, který streamuje obraz do všech videozón je možné sledovat najednou až 4 různé programy v různých videozónách (pokud jsou na stejném transpondéru). Pro rozšíření lze použít další streamery nebo vícekanálové přijímače. Jsou podporovány také HD TV programy.

Internet – vestavěný prohlížeč  Vám zpřístupní internet na jeden klik.

Kamera – až 9 IP kamer je možné sledovat v dlaždicovém pohledu na kterékoliv videozóně a nebo zvolenou kameru ovládat (pozici a zoom – pokud to kamera dovoluje).

Topení a Světlo – funkce spojené s inteligentní elektroinstalací. Do floorplanů podlaží/místností lze umístit ikony jednotlivých zařízení a spotřebičů a pak je přes televizi ovládat.

 

Multiroom a Follow me?

Multiroom je anglický výraz, který by se do češtiny dal přeložit ve smyslu „více místností". Znamená to nejen, že z kterékoliv videozóny vidíte, co se v kterékoliv video/audio zóně děje, ale můžete ji také ovládat. Lze tak z obýváku spouštět film do dětského pokoje. Při aktivaci funkce Follow me (Následuj mně) Vás „rozdívaný" film následuje do kterékoliv videozóny, kde si ho můžete „vyzvednout". To je výhodné, pokud se děti začaly dívat v obýváku na film, ale vy se chcete dívat již na TV – tak je pošlete do jejich pokoje spolu s filmem.

 

Inteligentní bezdrátové ovládání RF-Control

Systém bezdrátového ovládání představuje jedinečné řešení elektroinstalace při rekonstrukci domu či bytu nebo rozšiřování elektroinstalace. Instalace se provádí jednoduše bez jakéhokoliv bourání či sekání do zdí. Jednotky (aktory) se mohou instalovat přímo do vhodné instalační krabice, do krytu osvětlení, rozvaděče a všude tam, kde to instalace dovoluje. Bezdrátový systém slouží k ovládání elektrických zařízení, spotřebičů, stmívání světel, ovládání rolet, žaluzií, garážových vrat, příjezdové brány, krytu bazénu, spínání spotřebičů v závislosti na čase, aj.

 

  • Flexibilní umístění

Libovolné umístění ovladačů je jednou z hlavních předností systému. Ploché provedení vypínače jej předurčuje k snadné a rychlé instalaci na jakýkoli povrch (dřevo, sklo, zeď...). Bezdrátový vypínač můžete umístit kamkoliv se Vám zlíbí. Snadno jej umístíte třeba na obklad v koupelně, nebo si jej položíte na noční stolek.

  • Bezpečné ovládání

Velkou výhodou je možnost umístění ovládání do prostředí, kde nelze z hlediska norem a bezpečnosti umístit klasické tlačítko se silovým napájením 230 V. Díky bateriovému napájení ovladačů lze bezpečně ovládat osvětlení, rolety či teplotu např. přímo z vany.

 

Ovládací dotyková jednotka RF Touch slouží k centrálnímu ovládání všech jednotek systému bezdrátového systému z jednoho místa, ale také k přehledné vizualizaci stavu spotřebičů a elektrických zařízení. Nabízí tak kompletní kontrolu nad vytápěním, spínáním elektrospotřebičů a zařízení, stmíváním světel, ovládáním žaluzií. To vše s možností nastavení týdenního programu, vše automaticky a bezdrátově. Ovládání se provádí přes dotykový displej. Provedení v luxusním designu utváří z dotykové jednotky elegantní doplněk domácnosti. Uživatel si může vybrat z provedení ve skle, kovu či plastu (plastové provedení nabízí několik barevných variant).

Špičkovým doplňkem systému bezdrátového ovládání je dálkový ovladač s elegantním designem a OLED displejem. Díky dálkovému ovladači máte komfortní kontrolu nad domácími zařízeními a spotřebiči. Umožňuje regulaci světel v celé domácnosti, a to nejen jejich spínání, ale také stmívání. S dálkovým ovladačem jednoduše zatáhnete a vytáhnete žaluzie, rolety i markýzy. Režim „scény“ umožňuje skupinové ovládání přijímačů – jedním stisknutím tlačítka se vykoná více povelů najednou.